Hat százalékot szereztek az EP-választáson. Milyen a hangulat a Jobbikban? Mit szólnak az eredményekhez?
Nagy örömködés nincsen. Inkább elcsendesedés van. Nagyon helyesen végig kell gondolnunk, hol voltak a hibák, hiszen hibáknak lenni kellett. Természetesen
nem a választópolgárban van a hiba, hanem a politikai közösségben,
azzal együtt is, hogy az iszonyatos kormánypárti médiafölény nem segíti az ellenzéki pártokat. De aki politikára adja a fejét, annak ilyen körülmények között is meg kell találnia az eszközöket, hogy meggyőzze a polgárokat, rá szavazzanak.
Mire jutottak: miben látják a hibát?
Odáig nem jutottunk, még nem is tudtunk beszélgetni egymással, tekintve, hogy vasárnap este 11-kor közölték az eredményt, s akkor a közösség nagy része már otthon volt. Ma délelőtt aztán bizottsági ülések voltak, egy órakor pedig ülés kezdődött a Parlamentben. Esélyünk sem volt, hogy beszéljünk egymással. Nemsokára lesz frakcióülés, ahol gondolom valamifajta elemzést nyújt felénk az elnökség. Nekem semmilyen tisztségem nincs a pártban, így most leginkább szemlélődő vagyok.
Ön minek tudja be az eredményt?
Szerintem ez nagyon komplex. Azért mondom, hogy elcsendesedtem, mert még nem jutottam végső következtetésre. Sok szempont adta együtt ezt az eredményt. Például biztos vagyok abban, hogy Vona Gábor távozása máig hat, a tavaly ránk szavazók sokan miatta szavaztak a Jobbikra. A mai napig kapok leveleket, amiben kérik, hogy hívjam őt vissza. Rengeteg szavazatot vesztettünk a távozása miatt, és ezek a szavazók lehet, hogy nem is mentek sehova, egyszerűen az mondták, nincs kire szavazniuk.
A másik a törés: a kiválások, kizárások. Egy új politikai erő a mi régi retorikánk megjelenítésével próbált szavazatokat szerezni. Amennyi szavazatot kaptak, annyi a szélsőjobboldali szegmensben van. Pont annyi voksot kaptak, amennyire lehet számítani: ennyi ember látja egy ilyen típusú pártban az üdvözítőt.
Emellett
a Jobbikban nem tudtunk karakteres megkülönböztetést tenni,
hogy mi mit gondolunk másként a többiekhez képest, miért szavazzanak nekünk bizalmat. Ezt a Fidesz, a DK és a Momentum megtette, egy-egy nagyon erős üzenetük volt, amivel meg tudták magukat különböztetni másoktól. Ez pedig átment annak a társadalmi rétegnek, akik szerettek volna elmenni szavazni. Az EP-választásokon mindig 20-30 százalékkal kevesebb a szavazó, mint az országgyűlési választáson. Az is lehet, és szerintem ennek nem kis súlya van, hogy a szavazóink nem érezték, a Jobbik az európai színtéren meg tudott szólalni hatékonyan, valami értéket fel tudott mutatni, tényezővé tudott válni. Nem érezték a szavazóink, hogy értelme van megmozdulniuk, mert nem látták korábban, hogy a Jobbik az EP-ben a haza és az ő előnyükre dolgozott volna.